מה עושים במקרה של גניבת רכב ליסינג?


גניבת רכב ליסינג

אחד הסיוטים הגדולים בחיי כל בעלי הרכבים הוא לגלות כי הרכב נגנב בלילה או במהלך היום. כל כמה דקות נגנבת מכונית בישראל, ישנם דגמים פופולריים במיוחד בקרב כנופיות הגנבים, ולמשטרה אין עדיין פתרונות לתופעה. כאשר מגלים כי הרכב נגנב יש לפנות לחברת הביטוח ולהודיע מיד גם למשטרה, עם זאת גניבת רכב מליסינג נחשבת לבעיה מורכבת יותר, מאחר ויש מספר סוגי עסקאות ליסינג, ולרוב יש לשלם השתתפות עצמית גבוהה בהתאם לחוזה עם חברת הליסינג.

ליסינג פרטי (מימוני) או תפעולי

עובדים ומנהלים רבים בארגונים מובילים בישראל, כמו גם לקוחות פרטיים, נוהגים ברכבי ליסינג. מודל הליסינג זוכה להצלחה כבירה בארץ, אך חשוב להבחין בין ליסינג מימוני (פרטי) לליסינג תפעולי. ברוב המקרים עובדים בחברה חותמים על עסקת ליסינג תפעולי לתקופת זמן מוגבלת וידועה מראש, לרוב שלוש שנים, ובמסגרת העסקה הרכב רשום על שם חברת הליסינג ותפקידה לדאוג לטיפולים שוטפים בזמן, לביטוח, לתיקונים שונים ולרישוי שנתי.

בעסקת ליסינג פרטי רוכשים את הרכב מהחברה, יש לשלם מקדמה ותשלומי החזר חודשיים לתקופה שנקבעה בחוזה, ובסוף התקופה אפשר לשלם את היתרה ולרשום את הרכב על שמכם, או למכור את הרכב בעסקת טרייד אין מול החברה ולבצע עסקה חדשה על רכב חדש. בליסינג פרטי כל האחריות מוטלת על הכתפיים שלכם, לרבות תיקונים, טיפולים שוטפים, ביטוח וכדומה.

גניבת רכב ליסינג – מה עליכם לעשות?

ישנם הבדלים משמעותיים בין גניבת רכב ליסינג מימוני לבין גניבת רכב בעסקת ליסינג תפעולי. לכן, לפני שאתם פונים לחברה המבטחת של הרכב עליכם לבדוק איזה ליסינג בחרתם, וחשוב לקרוא היטב את החוזה כדי להבין מה קורה אם הרכב נגנב, לרבות בדיקת אפשרות לקבל רכב חלופי.

גניבת רכב ליסינג מימוני – אם חתמתם על עסקת ליסינג פרטי כל האחריות הנוגעת לרכב מוטלת עליכם, לכן אם גיליתם שהרכב נגנב עליכם לדווח מיד למשטרה ולאחר מכן לעדכן את חברת הביטוח. חשוב לעדכן גם את חברת הליסינג, אך אם בחרתם לא לרכוש ביטוח מקיף הכולל כיסוי נגד גניבות, אתם עלולים להיקלע לבעיה ולהפסד כספי מאחר ולחברת הליסינג אין אחריות בנושא. לכן חשוב לרכוש ביטוח מקיף מיד לאחר קבלת הרכב בעסקת ליסינג מימוני, ויש לבדוק היטב את החוזה ולקרוא את האותיות הקטנות הנוגעות למקרי גניבה, פריצה וכדומה.
גניבת רכב ליסינג תפעולי – בעסקת ליסינג תפעולי הרכב רשום על שם חברת הליסינג ולא על שמכם. לכן, חברת הליסינג אחראית לרכישת הביטוח, בדיוק כפי שהיא אחראית על הטיפולים והתיקונים ברכב. במקרים רבים החוזה מול חברת הליסינג מפרט מה קורה במקרי גניבה, ובדרך כלל אתם זכאים לקבל רכב חלופי, וחברת הליסינג צריכה להתמודד מול חברת הביטוח. עם זאת, חברות הליסינג אינן ממהרות להציע לכם רכב חלופי, וגם חברות הביטוח עשויות להערים קשיים ולנסות לטעון כי הרכב נגנב באשמתכם כתוצאה מפעולה רשלנית שלכם.

דיווח למשטרה

בין אם קיבלתם רכב מהעבודה וחתמתם על עסקת ליסינג תפעולי, ובין אם רכשתם רכב בליסינג פרטי, עליכם לדווח על הגניבה למשטרה מיד לאחר גילויה. חשוב לציין כמה שיותר פרטים בדיווח למשטרה מאחר והמוקד מעביר את הידיעה לכל התחנות בארץ, ויש סיכוי ללכידת הגנב והרכב.

בנוסף, חשוב לדווח לחברת הביטוח מוקדם ככל הניתן, אם דוחים את הדיווח חברת הביטוח עלולה לחשוד בכם ולהערים קשיים, במיוחד אם רכשתם רכב בליסינג מימוני. למשל, חברת הביטוח יכולה לטעון כי השארתם מפתח בסוויץ’ או בדלת, טיעון נוסף עשוי להיות שחסרים אמצעי מיגון וכדומה.

היועצים של רק תבקש מימון לרכב עומדים לרשותכם בכל בעיה ובקשה, נשמח לסייע לכם עם פתרונות מימון אטרקטיביים לרכישת רכב חדש או משומש. השאירו פרטים בטופס שבאתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.