מה עושים אחרי תאונת דרכים – חלק ב’


תאונת דרכים

מדי שנה מתרחשות עשרות אלפי תאונות דרכים בישראל, ולמרות שמספר ההרוגים נמצא במגמת ירידה, יש עדיין תאונות קטלניות רבות, אך ברוב המקרים נגרמים רק נזקי רכוש. לכן, כאשר משתמשים בדרך חשוב להקפיד על ערנות ועל כללי הבטיחות בדרכים, בין אם אתם נוהגים ברכב, במשאית, ברכב דו גלגלי, באופניים חשמליים ובין אם אתם הולכי רגל.

אם אתם מעורבים בתאונה עליכם לדעת כיצד לפעול נכון, לכן הכנו עבורכם מדריך מפורט בנושא – מה עושים אחרי תאונת דרכים.

מה עושים אחרי תאונת דרכים – חלק ב’

במקרה שאירעה תאונת דרכים יש מספר פעולות שעליכם לבצע:

• עצירה מוחלטת של הרכב, כיבוי המנוע והפעלת 4 איתותים.
• בדיקה מהירה האם מישהו מהנוסעים אתכם ברכב נפגע ומה מצב הנפגעים במידה ויש.
• אם יש נפגעים בתאונה עליכם להזמין את מד”א ולהתקשר למשטרה.
• יש לעדכן את חברת הביטוח מוקדם ככל הניתן.

חשוב להדגיש כי בכל תאונת דרכים בה מעורבים נפגעים, אין להזיז את הרכב ממקומו, וחשוב להניח משולש אזהרה כנדרש בחוק. במידה ואין נפגעים והרכב ספג נזק קל ויכול להמשיך בנסיעה, יש להזיז את הרכב כדי לפנות את הזירה ולאפשר לרכבים אחרים לנוע בחופשיות. חשוב לעצור בצד ולהחנות את הרכב בצורה בטוחה. לאחר מכן, עליכם להחליף פרטים עם שאר המעורבים בתאונה, עליכם לדאוג לפרטים הבאים:

• שם הנהג, כתובת ותעודת זהות. חשוב לבדוק האם הצילום ברישיון הנהיגה תואם לפניו של הנהג.
• מספר הפוליסה של ביטוח הרכב, שם חברת הביטוח, מספר רכב.
• תוקף ביטוח הרכב, פרטי הרכב ומאפיינים נוספים של הרכב.
• טלפונים של המעורבים בתאונה.

הצהרה

מומלץ לא לחתום על הצהרה שמציע הצד השני, אך אם הצד השני מודה באשמה אפשר לנסח הצהרה ויש לחתום עליה. אנשי המקצוע ממליצים לא לחתום על הצהרה בה מודים באשמה, אלא להשאיר את חקירת המקרה למומחים של חברות הביטוח.

כדאי לצלם את הזירה, מכמה זוויות, לתעד את הנזקים שנגרמו לרכב שלכם ולרכבים אחרים, או לרכוש צד שלישי. כאמור, בתאונה ללא נפגעים אין חובה לדווח למשטרה, אך אם התאונה נגרמה כתוצאה מעבירה חמורה של נהג אחר או שהנהג מסרב למסור את פרטיו, כדאי לדווח למשטרה מיד על האירוע.

תאונה עם נפגעים

כדאי לדעת כי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה-1975, מסדיר את נושא הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לאחר הרפורמה בתחום זה נקבע כי לכל הנפגעים בתאונה מגיע פיצוי בלא דיחוי, למעט מקרים חריגים. כמו כן, החוק תרם להקמת קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים כדי להבטיח פיצויים לנפגע שלא יכול לקבל את הפיצוי מחברת הביטוח, למשל במקרים של תאונת פגע וברח או שהמבטח חדל פירעון.

אם נפגעתם בתאונה והזעקתם משטרה, חשוב לקבל העתק של דו”ח המשטרה על האירוע, כך תוכלו להתפנות לחדר מיון ולקבל טיפול רפואי, ללא עלות. האישור נחוץ גם בהליך תביעת הפיצויים על הנזק שנגרם בתאונה. כמו כן, חשוב לעדכן מיד את חברת הביטוח, בהתאם למצב פגיעתכם. החברה המבטחת תטפל במיומנות באירוע.

למידע נוסף השאירו פרטים בטופס למטה, והמומחים של רק תבקש מימון לרכב יחזרו אליכם בהקדם.

דברים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

מה עושים אחרי תאונת דרכים – חלק א’

מה עושים במקרה של גניבת רכב ליסינג